Badania laboratoryjne – co warto przynajmniej raz w roku wykonać

Tak jak co roku wykonujemy przegląd samochodu, by wykluczyć usterki i awarie, tak samo regularnie powinniśmy robić przegląd swojego organizmu. Większość chorób nie boli, dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia. Pamiętaj: w dzisiejszych czasach nie ma osób w pełni zdrowych, są tylko niezdiagnozowane.

Jakie badania powinniśmy wykonywać przynajmniej raz do roku?

Morfologia z rozmazem – obejmuje szczegółową analizę wszystkich rodzajów komórek krwi (czerwonych, białych, płytek). Przeprowadza się je zarówno w celach profilaktycznych jak również w diagnozowaniu różnych schorzeń. Najczęściej wykonuje się przy podejrzeniu niedokrwistości, stanów zapalnych i chorób zakaźnych:
– wyniki MCV, MCH, MCHC, HBG, HT mogą nam wskazać anemię, niedobory witaminy B12;
– wynnik WBC – stan zapalny w organizmie
– eozynofile: obecność pasożytów, nietolerancje pokarmowe
Badanie gospodarki żelaza (żelazo, transferyna, ferrytyna). Badanie niezbędne w diagnostyce niedoboru lub nadmiaru żelaza. Nieprawidłowy wynik może wskazywać na niedobory pokarmowe, również być przejawem wielu niebezpiecznych chorób. Badanie może obejmować ocenę stężenia żelaza w surowicy krwi a także białek transportujących magazynujących ten składnik w organizmie.

Cukier na czczo – celem badania jest diagnoza ewentualnych nieprawidłowości w gospodarce glukozą: diagnoza w kierunku cukrzycy, hiperglikemii lub hipoglikemii.

Krzywa insulinowa i glukozowa – interpretowane razem wskazują czy nie pojawiła się insulino oporność, bądź inne problemy: hiperglikemia czy hipoglikemia reaktywna.

Lipidogram: cholesterol całkowity, HDL, LDL, TG
– prawidłowy stosunek HDL do LDL powinien wynosić 1:3 lub 1:2,
– TG do HDL najlepiej <2
– wysoki LDL,  niski HDL oraz wysokie TG są już powodem do niepokoju.

Dodatkowo warto wykonać także badanie homocysteiny.

OB, CRP – wskaźniki stanu zapalnego, które są bardzo często bagatelizowane – są sygnałem do dalszej diagnostyki.

Homocysteina – wskaźnik stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych. Znacznie bardziej istotny przy ocenie zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi niż sam cholesterol. Prawidłowy wynik to poniżej 10.

Panel tarczycowy: TSH, fT3, fT4 (w dalszej diagnostyce antyTPO, antyTG). Badanie pozwala ocenić czy tarczyca produkuje wystarczającą ilość hormonów, które pełnią istotną rolę w procesie metabolizmu. Nieprawidłowy poziom hormonów może powodować kłopoty zdrowotne, problemy z utrzymaniem właściwej masy ciała a także rzutować na osłabienie oraz pogorszenie kondycji fizycznej i psychicznej.

Próby wątrobowe: AST, ALT, GGTP, bilirubina – testy te pomocne są w ocenie funkcjonowania wątroby. Wzrost aktywności ALT i AST może świadczyć o uszkodzeniu komórek wątroby w ostrych i przewlekłych chorobach wątroby, takich jak wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, toksyczne uszkodzenie wątroby, marskość wątroby, ale również o niewydolności krążenia, zawale serca itd.

Ogólne badanie moczu  – dostarcza cenne informacje na temat funkcjonowania układu moczowego, a także innych narządów i układów. Służy wykrywaniu m.in. chorób nerek i zakażeń układu moczowo-płciowego. Jest bardzo ważnym badaniem w ogólnej ocenie stanu zdrowia.

Ocena pracy nerek: Kwas moczowy, mocznik, kreatynina, eGFR. Badanie dostarcza nam cenne informacje na temat czynności nerek i dróg moczowych. Podwyższone wyniki mogą wskazywać na niewydolność nerek, zaburzenia metaboliczne lub odwodnienie organizmu. Oznaczenie stężenia kwasu moczowego jest szczególnie ważne w rozpoznaniu i kontroli leczenia dny moczanowej oraz u osób z kamicą nerkową.